top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תOmri Alcobi

המדריך השלם למתחילים לבניית בית חכם מבוסס Smartthings

המדריך מיועד למתחילים, מתכנני שיפוץ ולרוכשי דירות שרוצים לשדרג את הבית שלהם לבית חכם.

תקבלו כאן הסבר בשפה פשוטה כיצד להתחיל ולתכנן בנייה של בית חכם בפלטפורמה המומלצת בעיניי - Smartthings, בשילוב עם העוזרת הקולית של Google.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו למדריכים נוספים - לחצו כאן


המדריך יתעדכן בצורה רציפה ויתוקן במידת הצורך, אנא פנו אלינו אם משהו לא עובד, לא ברור או לא מדויק.

לקבלת הצעת מחיר לבית החכם שלכם - השאירו פרטים לנציג או שדברו איתנו בפייסבוק.


תהנו!

צוות Omri's House


תוכן עניינים:

- רקע ומושגים

- הזמנה והתקנה

- התחלת עבודה

- תכנון לפני שיפוץ/מעבר דירה

- איך זה אצלי בבית


קודם כל, מה זה Smartthings?

סמארטינגס (SmartThings Inc) היא חברת טכנולוגיה אמריקאית שבסיסה במאונטיין ויו, קליפורניה. החברה מייצרת רכזת בית חכם המכונה לעיתים "האב" או "בקר". נכון להיום, Samsung הינה מחזיקה בבעלות Smartthings אך הרכזת עצמה מיוצרת ע"י חברת Aeotec. הפלטפורמה של Smartthings כוללת אפליקציה ורכזת בית חכם פיזית (האב). לרכזת אנחנו מחברים את כל החיישנים ומכשירי הבית החכם שלנו והיא מאפשרת לשלוט עליהם ולגרום להם לעבוד בצורה אוטומטית בעזרת רוטינות ואוטומציות.


מושגים רלוונטיים בשפה פשוטה


לפני שנכנסים לעולם הבית החכם יש להכיר מספר מושגי בסיסיים, ממליץ לעבור עליהם לפני המשך קריאת המדריך.

*חשוב להבהיר שהמושגים הרשומים הינם בשפה פשוטה להבנה ולא "מדויקים". מטרתם להעביר את המסר לקורא שאינו בעל ידע מקצועי או טכני ולחבר אותו למושגי הבסיס של עולם הבית החכם.


· פלטפורמת בית חכם - התוכנה והרכזת אשר ינהלו את הבית החכם שלך ויאפשרו לכל המכשירים "לדבר" אחד עם השני. לדוגמא Smartthings

· אסתי, רכזת, האב, ST - מדובר בשמות רבים לאותו מכשיר - הרכזת שלSmartthings. חשוב לציין שללא הרכזת, מוצרי הבית החכם שלהם לא יוכלו "לדבר" אחד עם השני. רכזות נוספות פופולריות בשוק - Hubitat, Tuya, Xiaomi/Aqara, לכל אחת יתרונות וחסרונות למול שאר החברות ואפליקציה אחרת ממנה מנוהל הבית החכם.


· פרוטוקול תקשורת - "השפה" שבה מדברים המכשירים החכמים בביתך האחד עם השני. מי שמתפקד כמתורגמן למעשה הוא רכזת הבית החכם אשר גורמת למוצר שמדבר "Zigbee" (סוג של פרוטוקול תקשורת) לדבר עם מוצר שמדבר "Wifi". לדוגמא, בעזרת רכזת הבית החכם של Smartthings ניתן להגדיר באפליקציה שחיישן התנועה של Xiaomi שמדבר זיגבי, ידליק את המנורה שלYeelight שמדברת Wifi. חשוב לציין שמוצרים ש"מדברים" זיגבי/זי-ווייב ידרשו רכזת לטובת חיבורם לבית החכם. לעומתם מוצרי Wifi אינם דורשים רכזת ברוב המקרים.

· אוטומציה/רוטינה - התניה שאנו מגדירים בפלטפורמת הבית החכם שלנו, דוגמת Smartthings. התניה לדוגמא - אם __ נפתח/נסגר/זיהה תנועה/זיהה פתיחת דלת/זיהה לחיצת כפתור אז תדליק/תכבה מכשיר חשמלי כלשהו. התניות לדוגמא - אם דלת הכניסה נפתחה, הדלק את האור בכניסה. אם הגיעה השעה 7:00 בימים ראשון עד חמישי הפעל את שואב האבק. אם יצאתי מהבית כבה את כל האורות. והאפשרויות עוד רבות..· מודול - זה למעשה רכיב חשמלי היושב בתוך הקופסאות שבקיר מאחורי המתגים. באמצעות חיבור המודול (ע"י חשמלאי) נוכל לשלוט על המתג דרך רכזת הבית החכם. לדוגמא, Shelly הפופולרי הוא מודול Wifi. המודול מאפשר שליטה מקומית (עם המפסק הפיזי בנוסף לשליטה החכמה מאפליקציה/מהעוזרת הקולית) בשונה מנורה חכמה (הדורשת שהמפסק יהיה כל הזמן דולק). אני אישית ממליץ על מודולים זיגבי מכיוון שזה פרוטוקול התקשורת המועדף עליי.

· קו אפס - קו זה נדרש ע"מ לדווח חזרה על מצב המודול. הוא נדרש עבור כל סוגי המפסקים (דימר, מפסק אור, מפסק מחליף, לחצני תריס, דוד וכ'ו) . צבע החוט הוא כחול, אין חוט כחול במפסק אז אין אפס. במידה ואין אפס אבל עדיין רוצים להתקין מודול, ניתן גם בקופסאות ביקורת וגם בארגזים של מנועי תריסים.

· בקר - מכשיר חשמלי שמאפשר שליטה על מוצרים אחרים, לדוגמא בקר IR. הבקר משתמש בIR ושולט על מכשירים אחרים שנשלטים בצורה הזו (כמו טלוויזיה, מזגן וכדומה). הבקר למעשה לומד את השלט ששולט על המוצר ומאפשר שליטה כמו שלט רגיל שמתופעל דרך האפליקציה של הבקר. בקר IR לדוגמא - Broadlink


· חיישן תנועה - זהו רכיב הפועל על סוללה ומאפשר זיהוי של תנועה. החיישן ניתן לחיבור לרכזת בית חכם ובכך כל פעם שמזוהה/לא מזוהה תנועה ניתן לגרום למכשיר חכם מסוים שמחובר לרכזת להידלק/להיסגר. בנוסף, ניתן לחבר את החיישן למערכת אזעקה ולהתריע על תזוזה חשודה כאשר המערכת "דרוכה". חיישן מומלץ - אקארה.

· חיישן דלת - זהו רכיב הפועל על סוללה ומאפשר זיהוי של פתיחת דלת. החיישן במצב הסגור שלו נמצא בצמוד למגנט קטן שמגיע עם החיישן. כאשר החיישן אינו מול המגנט (דלת פתוחה) הוא מראה מצב פתוח וכאשר הוא מול המגנט הוא במצב סגור. החיישן ניתן לחיבור לרכזת בית חכם ובכך כל פעם פתיחה/סגירה של דלת/חלון ניתן לגרום למכשיר חכם מסוים שמחובר לרכזת להידלק/להיסגר. בנוסף, ניתן לחבר את החיישן למערכת אזעקה ולהתריע על פתיחת דלת כאשר המערכת "דרוכה". חיישן מומלץ - אקארה.

· חיישן רטיבות/עשן/גז - אלו רכיבים הפועלים על סוללה והם מבצעים זיהוי של נוכחות מים/עשן שריפה/דליפת גז. החיישנים מתחברים למערכת האזעקה ומתריעים כאשר מזוהה סכנה. גם כאן, אני ממליץ על שיאומי/אקארה - חיישן עשן, חיישן רטיבות.· דיוייס הנדלר, DH ,Device handler - זה למעשה קטע קוד שמישהו פרטי יצר על מנת לחבר מוצר חשמלי שבמקור לא מתחבר לSmartthings אך בעזרת הקוד הוא כן יכול. את מקטע הקוד מזינים דרך ממשק IDE. ראו מדריך כיצד להוסיף DH.

· ממשק גרובי, IDE - זה למעשה פאנל הניהול של Smartthings שבה מתאפשר לראות את כל הפרטים אודות הבית החכם שלכם, להוסיף מכשירים, להוסיף DH, לראות היסטוריית שימוש ועוד ועוד. על מנת שנוכל להשתמש במוצרי Smartthings ובפאנל הניהול עלינו לפתוח חשבון Samsung.

· זיגבי/Zigbee - פרוטוקול תקשורת שהוא אינו Wifi (ולכן אינו דורש חיבור אינטרנט לטובת תפעולו). חשוב לציין שלא כל מכשיר "מדבר" בפרוטוקול תקשורת זה. המכשירים שמחוברים לזיגבי ידרשו לטובת הפעלתם רכזת/האב על מנת שיוכלו לדבר עם מוצרי בית חכם נוספים כמו מנורות, מזגן וכדומה.

· זי-וייב/Z-Wave - פרוטוקול תקשורת שהוא אינו Wifi (ולכן אינו דורש חיבור אינטרנט לטובת תפעולו). . חשוב לציין שלא כל מכשיר "מדבר" בפרוטוקול תקשורת הזה. לפרוטוקול התקשורת יש תדרים שמתאימים לאירופה ולארה"ב, אני אישית מעדיף תדר אירופאי וכך גם יהיו כל מוצרי הזי-ווייב שאני ממליץ עליהם. כמו בזיגבי, גם מוצרי זי-וייב דורשים האב.

· רפיטר - זה למעשה מגדיל טווח קליטה של פרוטוקולי התקשורת השונים. רפיטר ידרוש חיבור קבוע לחשמל. לדוגמא, שקע חכם של שיאומי שעובד בפרוטוקול זיגבי, יהווה מגדיל טווח למוצרים שעובדים עם זיגבי.

·הום אסיסטנט, HA, Home assistant - פלטפורמת בית חכם נוספת הדומה במטרתה לרכזת של Smartthings. קצת יותר מאתגרת למתחילים אך מאפשרת הרבה יותר גמישות ביצירת אוטומציות ומאפשרת חיבור של יותר מוצרים ושירותים לבית החכם.

· עוזרת קולית - גוגל אסיסטנט, אמאזון אלכסה, סירי של אפל, ביקסבי של סמסונג, כולן עוזרות קוליות שמאפשרות לשלוט בבית החכם בצורה קולית דרך רמקול ייעודי או דרך הפלאפון. Smartthings מאפשר לכל המוצרים שמחוברים אליו להיות מחוברים גם לעוזרות הקוליות הנ"ל.

· אקו דוט - רמקול שהוא למעשה מכיל את העוזרת הקולית של אמאזון - אלכסה. בעזרתו ניתן לתפעל את הבית החכם בצורה קולית.

· אקו שואו - רמקול מובנה במסך המכיל את העוזרת הקולית של אמאזון.

אקו דוט 3 ו-4, רמקולים חכמים המכילים את העוזרת הקולית אלכסה

· גוגל נסט מיני - רמקול שהוא למעשה מכיל את העוזרת הקולית של גוגל - גוגל אסיסטנט. בעזרתו ניתן לתפעל את הבית החכם בצורה קולית. אפליקציית ניהול הבית החכם של גוגל נקראת Google Home.

· גוגל האב - רמקול מובנה במסך המכיל את העוזרת הקולית של גוגל.

הרמקולים החכמים המכילים את העוזרת האישית גוגל

·איפטטט, IFTTT - אפליקציה אשר מאפשרת שליטה רחבה יותר בבית החכם על ידי כך שמאפשרת לשירותים שונים שאינם יכולים לתקשר אחד עם השני לעשות זאת. למשל, לוח השנה של גוגל עם Smartthings - כאשר מגיע זמן של רבע שעה לפניהדלקת נרות בשבת (מופיע לי ביומן) אלכסה כורזת שנכנסת השבת ומזכירה להדליק נרות. חשוב לציין שהשירות בתשלום וניתן לעשות 3 אוטומציות חינם פר משתמש.

וובקור, Webcore - זוהי אפליקציה חכמה (Smartapp) שניתן להתקין בSmartthings (דרך הIDE) ומאפשרת גמישות הרבה יותר משמעותית בביצוע אוטומציות. מדובר בכלי חזק מאוד שמאפשר לנו ליצור כמעט כל אוטומציה שנרצה. חשוב לציין שהאפליקציה הנ"ל דורשת קצת יותר ידע טכני לעומת התפעול הפשוט של האפליקציה הראשית של Smartthings.

· הום מוניטור, STHM - זוהי מערכת האבטחה המובנית של Smartthings, המערכת מרכזת בתוכה את כל החיישנים והמצלמות הרלוונטיות בבית החכם. ניתן בקלות "לדרוך" את המערכת כאשר אנחנו ישנים או מחוץ לבית (ולהפעיל סירנה/התראה טלפונית במידה ומזוהה תנועה חשודה או סכנה) ונטרולה כאשר אנחנו בבית.


מאיפה מזמינים את הרכזת?

אני ממליץ להזמין את הרכזת מאתר Vesternet האמין והמצוין. המוצר נשלח לישראל. לינק לרכישה - https://bit.ly/3rOf9p8הרכזת הגיעה. איך מתחילים?

· ראשית, יש לפתוח חשבון Samsung, אם אין צרו חשבון כאן - #https://account.samsung.com/accounts/v1/ST/terms

· לאחר מכן, יש להוריד את אפליקציית Smartthings

· הרכזת דורשת חיבור לחשמל וניתן להשתמש בכל מטען פשוט עם חיבור USB. בנוסף, ניתן לחבר את הרכזת לכבל אינטרנט ישירות אם ישנה אפשרות. לאחר חיבור הרכזת לחשמל, פתחו את אפליקציית Smartthings.


לאחר מכן:

לחצו על סימן ה- + בצידו הימני של המסך

לחצו על Device

לחצו Scan nearby בצידו הימני של המסך

לאחר מכן האפליקציה תוסיף את הרכזת ותקושר אליה.התקנתי, מה עכשיו?

עכשיו למעשה יש לכם את האפשרות לחבר המון מוצרי חשמל וחיישנים ולשלוט עליהם דרך האפליקציה, גם מחוץ לבית! אפשר להדליק את האור / את הדוד / את המזגן מהדרך הביתה. בנוסף, תהיה לכם את האפשרות לשלוט על המוצרים שלכם אוטומטית בלי שתעשו כלום בעזרת חיבור חיישנים (כמו חיישן תנועה, חיישן דלת, נזילות, עשן, גז). מה הכוונה אוטומטית? למשל כאשר תיכנסו לשירותים, התאורה תידלק אוטומטית (בעזרת חיישן התנועה) ותיסגר אחרי זמן מסוים. כאשר גלאי העשן יזהה שריפה הוא יתריע לכם בפלאפון ויפתח את התריס החשמלי וכאשר תצאו מהבית, השואב יתחיל לעבוד והאורות יסגרו.


נשמע טוב! עכשיו איך אני מחבר מוצרי חשמל וחיישנים לאפליקציה של Smartthings?

אני מסווג את מוצרי החשמל ל-3 קטגוריות מבחינת דרך החיבור לSmartthings:

1. מוצרים חכמים המתחברים ישירות לרכזת Smartthings דרך הוספה באפליקציה. על מנת לחבר מוצר ישירות דרך האפליקציה, כנסו לתפריט בצד שמאל למעלה, לאחר מכן לחצו על Devices, לחצו על סימן הפלוס בצד ימים למעלה ותחברו את החברה שאת המכשיר שלה אתם רוצים לחבר ל-Smartthings (לדוגמא IKEA).

מוצרים לדוגמא המתחברים בשיטה זו (ישירות דרך האפליקציה):

נורות איקאה ו-Yeelight, מערכת השקייה Rachio, מודול מתגי תאורה Shelly, בקר IR Switchbot, שליטה במיזוג Sensibo, שקע חכם של Sonoff ומנעול חכם של Danalock.


2. מוצרים חכמים המתחברים לרכזת דרך Device handler (DH) -

מה זה DH? זה למעשה קטע קוד שמישהו פרטי יצר על מנת לחבר מוצר חשמלי שבמקור לא מתחברים לSmartthings אך בעזרת הקוד הוא כן יכולים. תוכלו לראות במדריך כאן כיצד להתקין מכשיר חשמלי/חיישן בעזרת DH.

מוצרים לדוגמא המתחברים בשיטה זו (בעזרת DH): חיישנים של שיאומי/אקארה, שקע חכם שיאומי, גלאי עשן וגז של שיאומי וכפתור אלחוטי של שיאומי


3. מוצרים חכמים המתחברים בצד שלישי דרך אלכסה (דורש התקנה של האפליקציה של אלכסה בלבד) - לדוגמא השואב הרובוטי של שיאומי, מתחבר ישירות לאלכסה ולא לSmartthings, בעזרת "טריק" קטן נוכל לחבר אותו גם לSmartthings.

מוצרים לדוגמא המתחברים בשיטה זו (בעזרת מתג וירטואלי של אלכסה):

מוצרי שיאומי דוגמת מטהר אוויר, שואב אבק Roborock, בקר IR broadlink pro, מתג דוד Switcher, דיפיוזר Blitzwolf ומצלמה של שיאומי. להורדת האפליקציה של אלכסה - http://bit.ly/Alexadwn

למדריך כיצד לחבר מכשיר חשמלי דרך אלכסה (נקרא מתג וירטואלי) - http://bit.ly/alexavrtlswtc


כאשר חיברנו את מוצרי החשמל, החיישנים והרכזת שלנו לאפליקציה, אנחנו יכולים להתחיל לשחק.


איך מתחילים?

פתחו את התפריט באפליקציה (צד שמאל למעלה במסך הראשי) והתחילו לבנות את ביתכם החכם. ראשית, היכנסו ללשונית Rooms והגדירו את החדרים בביתכם והוסיפו את המוצרים החכמים לחדרים המתאימים.

לאחר מכן, היכנסו לRoutines. פה בעצם אתם בונים את הבית החכם שלכם שמתאים לצרכים שלכם.

לדוגמא, תוכלו ליצור התניות (IF) שכאשר הם יתרחשו תוכלו לממש את התנאי עצמו (THEN). לדוגמא – כאשר חיישן דלת הכניסה לבית נפתח, האור בכניסה ובחדר המדרגות יידלק.

לאחר שהגדרת כמה רוטינות מעניינות, היכנסו לScenes, זה למעשה סצנות שאנחנו מגדירים שיכולות להתרחש בלחיצת כפתור. לדוגמא - אני יצרתי סצנת Movie Time. כאשר אני לוחץ על הסצנה שיצרתי בSmartthings כל האורות בסלון כבים, סטריפ המנורות שמאחורי הטלוויזיה נדלק בצבע כחול והווילונות נסגרים.


איזה מוצרי בית חכם נוספים כדאי לרכוש להתחלה?

אני אישית ממליץ לקנות מספר חיישנים - חיישן תנועה, חיישן דלת וחיישן רטיבות ולהתחיל להשתמש בהם. החברה המומלצת ביותר בעיני היא שיאומי, מניסיוני הם הכי הכי טובים מבחינת עלות-תועלת). אפשר גם לרכוש את ערכת המתחילים של Aqara הכוללת גם את הרכזת שלהם ומספר חיישנים נוספים.

בנוסף, ניתן לרכוש מודול/מתג/נורה חכמה (נורה של איקאה / מודול זיגבי כלשהו) וכמובן שקע חכם (Xiaomi למשל). מוצרי חובה נוספים הם בקר IR (דוגמת ברודלינק, Switchbot), עוזרת אישית (גוגל מיני / אקו דוט), סטרימר ומצלמת אבטחה (Arlo, Smartthings).

מכאן השמיים הם הגבול, כל דבר בביתכם יכול להפוך לחכם - תריסים חשמליים, וילונות, דוד, מזגן, שואב אבק, אהילים, גופי תאורה, מאווררים, מטהרי אוויר, טלוויזיות וכ'ו וכ'ו...


מי שרוצה ניתן להזמין את המוצרים דרכנו - דברו איתנו


איזה הכנות אני צריך לעשות לבית חכם לפני מעבר דירה או שיפוץ מתוכנן?


חשוב לציין שכל עבודה טכנית, בעיקר בחשמל דורשת איש מקצוע המוסמך לבצעה. ניתן לפנות אלינו לתיאום איש מקצוע לביצוע ההתקנות - דברו איתנו.


תקשורת

ראשית, יש להחליט על מיקומו של ארון התקשורת בביתכם (עדיף מקום מרכזי, לא בממ"ד) בו ישבו המודם והראוטר לחיבור לאינטרנט, רכזת הבית החכם, שרת מדיה/אחסון, אל פסק וכ'ו. תכננו מראש היכן אתם רוצים מצלמות, טלוויזיות ומוצרים נוספים הדורשים חיבור חוטי לאינטרנט על מנת לבצע השחלות מראש מארון התקשורת למכשירים הרצויים. חשוב לשים לב - ממליץ לפחות על לפחות 6 שקעים בארון התקשורת, תמיד צריך יותר. בנוסף, נושא האוורור - יש לדאוג שארון התקשורת יהיה מספיק גדול להכיל את כל המכשירים שלכם ומאוורר מספיק מכיוון שהמכשירים הנ"ל פולטים חום.